TADY JE UKLIZENO

POTKALA JSEM GODOTA

Během čtení mých řádků se možná budete ptát, co dělá tento článek na webu s názvem Tady je uklizeno? Čekáte, že se zde dozvíte třeba to, jak odstranit vodní kámen nebo jak si srovnat skříň. Úklid, jak ho chápu já, je ale ve své podstatě o něčem úplně jiném. Je o nalezení sebe sama. O překonání překážek, které člověku na cestě sebepoznání brání. Čím více si uklidíme ve svých životech, tím lépe se poznáme. Čím lépe se známe, tím svobodněji a vědoměji se rozhodujeme a tím šťastnější jsme.

A tak vám chci vyprávět příběh o jedné z překážek, která bránila na cestě sebepoznání mně, o prvních uklízecích krocích, které jsem podnikla, abych se lépe poznala, a o tom, jak se díky tomu cítím teď.

V ABSURDNÍM DRAMATU

Díky mateřství jsem si uvědomila jednu zásadní věc: že je mé sebevědomí příliš závislé na ocenění od ostatníchKdyž se mi narodilo dítě, připadala jsem si neviditelná. Najednou mě nikdo neobdivoval. Akční, společenská, bláznivá holka se proměnila na nudnou a trapnou mámu. Připadalo mi, že nikoho nezajímám, že nejsem dost dobrá. A tak jsem nevědomky žila tak, abych pravidelně dostávala svou dávku ocenění, ne tak, jak chcipotřebuju žít. To mi do života přinášelo víc a víc nespokojenosti, naštvání, stresuúnavy

Když si totiž člověk myslí, že jeho hodnota závisí na ocenění od ostatních, celý jeho život se stane jedním velkým divadelním představením. Většinu svého času tráví na pódiu. Střídá různé role. Mění masky podle toho, jakou hru zrovna hraje. Odříkává nové a nové scénáře. Pocit, že je sledován a hodnocen za svůj výkon, je jeho stálým společníkem. Čím víc hraje, tím lepším hercem je, a tím víc ho diváci obdivují. Nikdo však nezná jeho pravou tvář. Nakonec už ani on sám neví, kým vlastně je.

Uvědomění, že se chovám jako postava v absurdním dramatu, mě vedlo k nalezení moji pravé hodnoty.

Moje pravá hodnota je nevyčíslitelná! Nesouvisí s tím, kolik jsem toho dokázala ani s tím, kolik chyb jsem udělala. Prostě je a nikdo mi ji nemůže vzít. Jestli vás někdo obdivuje, nebo naopak nesnáší, nemá absolutně žádný vliv na to, jakou máte hodnotu.

SUNDEJME MASKY

Když jsem přestala marnit svůj čas i energii sháněním ocenění od ostatních, vznikl mi obrovský prostor na řešení sebe. Překvapilo mě, že se skoro neznám. Kdo vůbec jsem? Co potřebuju? Po čem toužím?

Rozhlédla jsem se kolem sebe. Čím se vlastně obklopuju? Zarazilo mě, co vidím. Tohle mě štve. Tamto se mi vůbec nelíbí. Tohle mě vysává. Tamto k ničemu nepotřebuju. A tak dále. Tolik negativních aspektů! Proč se zrovna tímto obklopuju? Kde je to pozitivní? Proč je toho tak málo?

Kdo je zaměřený na hraní role, nerozhoduje se svobodněvědomě. Hromada toho, co nechce se zvětšuje a jeho přesvědčení, že to tak být musí, roste. Pokud se cítíte takto zahlcení, položte si následující otázky a upřímně si na ně odpovězte:

OTÁZKY A ÚKOLY PRO TY, KDO UŽ NECHTĚJÍ HRÁT

Nyní vám ukážu konkrétní kroky, které můžete udělat, abyste lépe poznali sami sebe. Zaměříme se na materiální oblast lidského života. Představím vám základní principy takového úklidu, který vede ke svobodě a radosti. Tyto principy jde snadno aplikovat i na ostatní oblasti života.

1. krok: ZORIENTUJTE SE VE VĚCECH, KTERÝMI SE OBKLOPUJETE

otázka číslo 1: JAKÝ POCIT VE MNĚ TATO VĚC VYVOLÁVÁ?

  • POZITIVNÍ: miluju ji, moc se mi líbí, pohled na ni ve mně vyvolává radost
  • NEUTRÁLNÍ: nevím, co ve mně vyvolává
  • NEGATIVNÍ: nesnáším ji, vůbec se mi nelíbí, pohled na ni ve mě vyvolává stres

otázka číslo 2: PROČ TUTO VĚC MÁM?

Odpovědi mohou být různé, třeba:

Tuto věc mám, protože ji miluju. Vždy, když se na ni podívám, usměju se. Dělá mi radost. Mám ji, protože ji potřebuju. Dostal/a jsem ji, a tak ji nemůžu vyhodit. Protože byla děsně drahá. Protože byla v akci. Protože ji tady chce mít partner/ka. Protože jsem si ještě neudělal/a čas ji vyhodit/prodat/dát někomu, kdo by ji využil. Vůbec nevím, proč ji mám.

Když jsem si tyto dvě otázky položila já, zjistila jsem, že mám jen málo věcí, které miluju, pár věcí, které nesnáším a velkou hromadu věcí, ke kterým mám neutrální vztah. Kdo to takto má, pravděpodobně nezná sám sebe. Neví, co mu dělá radost. Mé důvody, proč tyto věci mám, byly nejčastěji: nevím/protože to bylo v akci/byl to dárek/protože to potřebuju.

2. krok: OBKLOPTE SE POZITIVNÍM, OMEZTE NEGATIVNÍ

Čím víc se ale člověk zná, tím jasněji ví, co chce a co nechce. Kdo se zná opravdu dobře, je schopen cíleně se obklopovat věcmi, které v něm vyvolávají pozitivní pocity a nebojí se zbavovat věcí, které vyvolávají pocity negativní. Ze začátku to ale není tak jednoduché a chce to tréning.

úkol číslo 1: ZAMĚŘTE SE NA VĚCI, KTERÉ MILUJETE

Ke svatbě jsem dostala nádherné ručně vyráběné nádobí. Bylo tak krásné, že jsem ho šetřila jen na sváteční chvíle. V rámci svého tréningu pozitivity a radosti jsem ho přemístila do spodní police v kuchyni a začala ho používat denně. Od té doby je každé jídlo chutnější a každá káva voňavější.

Udělejte to stejně. Vyberte si jednu věc, kterou milujetezaměřte se na ni. Mějte ji na očích. Co nejvíc si ji užívejte. Neschovávejte ji pro zvláštní příležitost. Udělejte si z každého dne svátek. Sledujte, co se ve vás děje. Usmíváte se častěji?

úkol číslo 2: ZBAVTE SE VĚCÍ, KTERÉ NESNÁŠÍTE

Máte doma nějakou třináctou komnatu v podobě sklepu, špajzu, technické místnosti nebo hrůzostrašné skříně či bordelšuplíku, kterou neradi otevíráte, protože ve vás vyvolává stres? Znáte ten tíživý pocit při pohledu na něco, co byste nejraději doma neměli, ale ještě jste se toho nedokázali zbavit

Vyberte jednu věc, která ve vás vyvolává negativní pocit a pošlete ji dál. Vyhoďte ji, prodejte ji, darujte ji někomu, komu by udělala radost. I v tomto případě sledujte, co se ve vás děje. Cítíte se lehčí?

Podobné otázky si položte i v jiných oblastech vašeho života: 

V DIGITÁLNÍ OBLASTI – milujte svůj digitální prostor

Jak vypadá můj digitální prostor (mailová schránka, fotky, aplikace, soubory v počítači …)? Čím se obklopuju na sociálních sítích? Jak se chovám na sociálních sítích? Proč? Zaměřte se na jednu věc, která vám přináší radost a tu si užívejte; změňte jednu věc, která vás štve.

V OBLASTI ČASU – milujte každou chvíli

Jak nakládám se svým časem? Komu a čemu ho věnuju? Proč? Naplánujte si setkání s někým, kdo vás nabíjí nebo udělejte něco, co vás těší. Řekněte ne alespoň jedné věci, která vás vysává.

VE FINANČNÍ OBLASTI – milujte každou svoji transakci

Jak nakládám se svými penězi? Do čeho je investuju? Proč? Zamyslete se nad svými penězi z dlouhodobějšího hlediska. Na co byste chtěli peníze mít? Proč? Zacházíte se svými penězi tak, abyste toho dosáhli? 

Pokud budete pečliví a naprosto upřímní sami vůči sobě, uvidíte, že o sobě zjistíte věci, které jste dosud netušili. Takhle vypadá začátek úklidu. Jak jsem psala v úvodu: 

Čím více budete ve svém životě uklízet, tím lépe poznáte sami sebe. Čím lépe se poznáte, tím svobodněji a vědoměji se budete rozhodovat. Porazíte chaos a vytvoříte takový řád, který bude vycházet z vás. Pocítíte svobodu a radost.

Jeden kamarád mi nedávno řekl: ,,Z tebe normálně srší štěstí!“ Cítila jsem to taky. I to, jak se mé štěstí přelévá na něj. Úžasné! Přesně takhle to má být, zní mi v hlavě už dobré tři roky. 

Stále ještě ale nepřestávám žasnout, když pozoruju, co se to ve mně děje. Cítím, jak mě touha žít ovládá svou nezkrotností a nekonečností. Ještě pořád se bojím pohnout. Úplně stejně, jako když vám vyčerpané novorozeně konečně usne v náručí a v celém těle hučí alarm: Polož ho, jinak ti upadnou ruce! Neposloucháte. I nepatrné vrznutí podlahy by mohlo narušit posvátnost toho momentu. Zkrátka, kdo se dočká Godota, omámen mimořádností znehybní, aby ho náhodou nevyplašil. Je pocit štěstí opravdu tak vzácný? Nebo můžeme dělat něco pro to, abychom ho cítili dlouhodobě? Za mě můžeme!

Chcete principy, které jsem v tomto článku načrtla, prozkoumat podrobněji? Přidejte se již k tisícovce čtenářů mého e-booku s názvem Obklopte se tím, co milujete aneb 4 kroky na cestě od třídění věcí k životu, jaký chcete. Naučíte se mou univerzální metodu třídění, díky níž se podíváte do tajných koutů svého nitra, ujasníte si, co chcete a co nechcete, zbavíte se zátěže a obklopíte se tím, co milujete. Pocit zahlcení už nad vámi nebude mít žádnou moc. Naleznete klid, radost a svobodu. Pojďte vstříc životu, po kterém toužíte. 

Líbil se vám můj článek? Pošlete ho dál formou sdílení. 

2 názory na “POTKALA JSEM GODOTA”

  1. Pingback: CO MĚ NAUČILA DOMÁCÍ ŠKOLA (1. část) - TADY JE UKLIZENO

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *